Başarılı Bir Çevrimiçi Topluluk Nasıl Başlatılır: Adım Adım Kılavuz

Netliyo

Administrator
gemgemgemgemgem
Yönetici
Adı
H****
Soyadı
A***
Doğum yılı
1***
22 Ocak 2022
115
23
1,500
İstanbul
www.netliyo.com

Çevrimiçi Topluluk nedir?​

Çevrimiçi topluluk, çevrimiçi bir platformda birbirleriyle etkileşime giren bir grup insandır. Bu topluluklar, 1 milyarı aşkın Instagram topluluğundan, şehirlerindeki esnaf kafeleri özel bir Facebook grubu aracılığıyla değerlendiren 10 kişilik kahve severler topluluğuna kadar değişebilir .

Bir çevrimiçi topluluğun nasıl ölçeklenebileceği konusunda çok geniş bir yelpaze vardır ve markanız için en yararlı olan çevrimiçi topluluk türünün ne olduğunu anlamak, kendi topluluğunuzu oluşturmanın ilk adımıdır.

Çevrimiçi Topluluk Türleri​

Oluşturmayı seçtiğiniz çevrimiçi topluluk türü, yukarıdaki sorunun yanıtı olacak, müşteriniz hangi topluluğu istiyor? Esnaf kahve topluluğunuz, kahve tadımı deneyimlerini 1 milyardan fazla insanla paylaşmak istemiyor. Ne hakkında konuştuğunu bilen ve benzer bir palete sahip samimi bir kahve severler grubu istiyorlar.

Öte yandan, yaşam tarzlarını paylaşarak tam zamanlı bir yaşam süren blogcular, 1 milyardan fazla kullanıcıdan oluşan devasa Instagram topluluğu içinde markalarının topluluğunu mümkün olduğunca büyütmeye çalışmaktan çok mutlular.

İki tür çevrimiçi topluluk vardır:​

1. Genel sosyal ağlar.​

Instagram, Facebook, Twitter, TikTok'u düşünün—hatta Vine (RIP) devasa bir çevrimiçi topluluktu. Genel sosyal ağlar, yalnızca birinin topluluğun bir parçası olması için bir hesaba sahip olmasını gerektiren çevrimiçi topluluklardır. Bu tür bir topluluğa kimlerin katılacağı konusunda çok fazla kural veya kısıtlama yoktur.

2. Markalı topluluklar.​

Bu tür bir topluluk, genel bir sosyal ağın tam tersidir. Topluluğun içine girmek için bir e-posta adresi ve şifreden fazlasını sağlamanız gerekecek. SOHO evi veya özel üyeler kulübü hayal edin, ancak çevrimiçi. Topluluğa erişmek için doğru kimlik bilgilerine (deneyim, ortak ilgi alanları, konum vb.) ihtiyacınız olacak—topluluk halka açık bir sosyal medya platformunda olsa bile.
 
Üst