Güneş Fırtınası Alarmı, Dünya Henüz Hazır Değil!

Elbeate

Elbeate bir gün...
gemgemgemgemgem
Kullanıcı
Adı
C**
Soyadı
D*******
Doğum yılı
2***
23 Ocak 2022
134
50
350
NETLİYO

Güneş Fırtınası İhtimali Bütün Dünyayı Tehdit Ediyor!​

Zaman İçerisinde yapılan birçok bilimsel araştırmalar ile beraber aslında Güneş fırtınası gibi bir olayın karşısında savunmasız olduğumuz bir kez daha meydana geldi.

Hafife alınması mümkün olmayan bu durum tüm dünyada yaşamı adeta yok edebilir. Asırlar önce hatta bin yıllar önce Gezegenimizin yoğun bir derecede etki altında kalmasına neden olan güneş fırtınaları hayatı yok edecek bir seviyeye varmıştı.

Normal şartlar altında güneş fırtınaları dediğimiz olay güneşin ok yüksek bir seviyede aktif olduğu vakitlerde meydana gelir. Güneş Tsunamisi adıyla tanınan bu çeşit durumlar berilyum-10, klor-36 ve karbon-19 gibi radyoaktif olan materyallerin meydana gelmesine sebebiyet veriyor. Bu husus dünya çapında normal olmayan hadiselerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Aşağı yukarı 9125 yıl gibi ciddi bir zaman öncesinde çok büyük bir güneş fırtınası olduğu keşfedildi. Antarktika ve Grönland etrafında yapılan araştırmalar sonucunda buz çekirdeklerinde bazı radyoaktif materyaller bulundu. Bu materyaller 9125 yıl kadar öncesinde ciddi bir büyüklüğe sahip bir güneş fırtınası gerçekleştiğini kanıtlıyor.Her ne kadar çok önceki bir dönemde gerçekleşmiş bir olay olsa bile gene de bu çeşit durumların şimdiki zamanda olma olasılığı da yüksek. Herhangi bir güneş fırtınası olayı gerçekleşmesi durumunda aylar boyu dünya çapında internet ve elektrik kesintisi olabilir. Bu olay dünya üzerindeki hayatı adeta tam kalbinden vurabilir.Güneş fırtınasına karşı savunmasız bir şekilde yakalama olasılığımız olduğunu dile getiren bilim adamlar herhangi bir hazırlık çalışması yapılmaması durumundan şikâyetçiler. Konu ile alakalı NASA yalnızca basit düzeyde bazı aktivitelere sahip. Bunların dışında Güneş fırtınalarına karşı ciddi diyebileceğimiz herhangi bir önlem bu güne kadar yapılmadı.
 
Üst