Peygamber Efendimizin Hayatı

Uludagx

Üye
gem
Kullanici
Adı
Soyadı
Doğum yılı
10 Nis 2022
2
0
1
34
istanbul
Ticaret Puanı: 0 / 0 / 0
Site İsmi : Forumislam.net

Site Başlığı : Bütün İslami Konular ve Daha Fazlası

Sitenin Kayıt Tarihi : Mart 2022

Site Tanıtımı :

Hz. Muhammed A.S Allah-u Teala'nın habibi, sevgilisi, yaratılmış bütün insanların ve diğer mahlukatın her bakımdan en üstünü, en güzeli ve en şereflisidir. Allah-u Teala'nın methettiği, bütün insanlara ve cinlere peygamber olarak seçip gönderdiği, son ve en üstün Peygamberdir. Alemlere rahmet olarak gönderilmiş olup, her şey onun hürmetine yaratılmıştır. Mübarek ismitekrar tekrar methedilmiş, pek çok övülmüş manasına gelen Muhammed A.S'dır.

Ahmed, Mahmud, Mustafa gibi başka mübarek isimleri de vardır. Babasının ismi Abdullah olup, hicretten 53 sene önce Rebiu'l-evvel ayının on ikisinde Pazartesi gecesi, sabaha karşı Mekke-i Mükerreme'de doğdu. Tarihçiler, bu günün, miladi sene ile 571 senesinin Nisan ayının yirmisine rastladığını bildirmektedirler.

Doğmadan birkaç ay önce babası Abdullah, altı yaşında iken de annesi Amine vefat etti. Bu sebepten Peygamber Efendimiz'e "Dürr-i Yetim (Kainat sedefinde bulunan tek, büyük ve en kıymetli inci)" lakabı da verilmiştir. Sekiz yaşına kadar dedesi Abdülmuttalib'in, onun ölümü üzerine ise amcası Ebu Talib'in yanında kaldı. Yirmi beş yaşında Hz. Hatice validemiz ile evlendi. Bu hanımından doğan ilk oğlunun adı Kasım idi. Araplarda ilk oğlun babası olarak, künye ile anılmak adetti. Bundan dolayı Peygamberimize "Ebü'l-Kasım yani Kasım'ın babası" denildi.

Kırk yaşında iken, bütün insanlara ve cinlere Peygamber olduğu Allah-u Teala tarafından bildirildi. Üç sene sonra herkesi imana çağırmaya başladı. Elli iki yaşında iken Mirac vuku buldu. Miladın 622 yılında 53 yaşında olduğu halde, Mekke'den Medine'ye hicret etti. Yirmi yedi kere muharebe yaptı. (m. 632) senesinde Rebiu'l-evvel ayının on ikisinde Pazartesi günü öğleden evvel, 63 yaşında iken Medine-i Münevvere'de vefat etti. Allah-u Teala, bütün peygamberlerine ismi ile hitap ettiği halde, O'na; "Habibim (Sevgilim)" diye iltifat etmiştir.

İki cihan güneşi Peygamberimizin Hayatı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için sitemizi takip edebilirsiniz. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Çevrimiçi üyeler

Hakkımızda

  • NETLiyo, Google, adsense, adwords, SEO hizmetleri, WEB domain, hosting, grafik tasarım, yazılım ve programlama, mobil, uygulamalar, sosyal medya, makale, wordpress, ödeme ve bozdurma İşlemleri, webmaster sorunları ve çözümleri, her konuda bilgi alabilir ve ürün/hizmet alışverişi yapabilirsiniz. Türkiye'nin en iyi güncel forum ve tartışma platformu.