Renklerin Psikolojiye Etkisi

Elbeate

Elbeate bir gün...
gemgemgemgemgem
Kullanıcı
Adı
C**
Soyadı
D*******
Doğum yılı
2***
23 Ocak 2022
134
50
350
NETLİYO

Renklerin Psikolojiye Etkisi​


Herkese merhaba bu makalemde sizlere renklerin psikolojiye etkisini anlatacağım. Renkleri hayatımızda her yerde görüyoruz kıyafetlerde, binalarda, yemeklerde, eşyalarda ( bu örnekler say say bitmez )peki bu renkler psikolojimize etki eder mi? ederse nasıl? bu gibi soruların cevap bulacağı bir makale olacak. Hadi başlayalım.

Öncelikle renklerin psikolojimize etkisi vardır fakat bu rengine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin ; sarı rengin göz alıcı ve dikkat çekici bir özelliği bulunuyor ve kişiye neşe katabiliyor tabi bu ne kadar kullanıldığına göre değişir. Eğer sarı rengi yoğun bir kıvamda kullanılıyorsa bu neşeyle neredeyse zıt bir durum olan depresyona neden oluyor veya parlak bir sarı renginin fazla kullanımı veya fazla kullanıldığı mekanlar insanları sinirlendirebiliyor veya bir başka örnek olan mavi rengi genel olarak psikolojimize sakinleştirici bir etkisi var. onun dışında da mavi renginin huzur soğuk umursamazlık gibi etkileri de olabiliyor. Yeşil rengin psikolojimize "doğal, güzel, büyüme, sağlık, imrenme, huzur, uyum, sakinlik, doğurganlık" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Turuncu rengin psikolojimize "mutlu, enerjik, heyecan, coşku, sıcaklık, servet, refah, karmaşıklık, değişiklik, uyarım" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Gri rengin psikolojimize "tarafsız, zamansız, pratik" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Beyaz rengin psikolojimize "saflık, masumiyet, temizlik, boşluk hissi, tarafsızlık, yas" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Siyah rengin psikolojimize "yetki, güç, kötü, zeka, zayıflama, ölüm ya da yas" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Mor rengin psikolojimize "krallık, servet, karmaşıklık, bilgelik, manevi, refah, saygı, gizem" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Kahverenginin psikolojimize "güvenilirlik, istikrar, dostluk, üzüntü, sıcaklık, konfor, güvenlik, doğal, organik, yas" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Pembe rengin psikolojimize "romantik, aşk, nazik, sakinleştirici" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Kırmızı rengin psikolojimize "aşk, romantik, nazik, sıcaklık, konfor, enerji, heyecan, yoğunluk, hayat, kan" gibi etkileri vardır tabi ki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir.

Bunların dışında da renklerin psikolojimize etkisi kullanıldığı tona göre de değişiklik gösterebilir ve aynı zamanda topluma veya kültüre göre değişiklik gösterebilir.

Peki renkler psikolojimize nasıl etki ediyor?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde verilemez. En azından şuan verilemez. Bu sorunun cevabı için daha çok bilimsel çalışma, araştırma gerekmektedir.


İyi forumlar
 
Üst