Ucuz Yazılımların Ülkesi: TÜRKİYE

Elbeate

Elbeate bir gün...
gemgemgemgemgem
Kullanıcı
Adı
C**
Soyadı
D*******
Doğum yılı
2***
23 Ocak 2022
134
50
350
NETLİYO

Ucuz Yazılımların Ülkesi: TÜRKİYE​

Ucuz yazılım ve yazılımcı denildiğinde akla gelen ilk ülke Hindistan. Orada da hem ekonomik olarak, hem de süreç olarak benzer noktalardan bahsedebiliyoruz. Dünyada önemli yazılımcıları yetiştiren bu topraklar, aynı zamanda bu bağlamda iyi de eğitim vererek iyi eğitimcileri de yetiştirdiler. Ancak ülke bu yazılımcıların arz üretebileceği kadar gelişmiş bir ileri teknoloji üretimine saha oluşturamadı. Bugün hangi freelance uygulamasına girseniz birkaç dolardan önemli yazılım hizmetleri veren Hindistan vatandaşlarına denk gelebiliyoruz.

Stabil devam eden ya da ancak belli bir ölçüde artan dünyanın yazılım talebine karşılık, ülkemizdeki işsiz yazılımcıların talep artışı önemli bir sorunu da beraberinde getirebilir. Hizmete karşılık beklenen tutarların da düşebileceğini düşünmek zor değil. Sonuç olarak insanların bir şekilde sürüm elde etmeleri gerekiyor ve bu beklenti içerisinde ülkedeki ekonomik istikrar sekteye uğradıkça dışarıdan alınacak işlere ihtiyaç da artıyor. Umalım da süreç yakın bir zamanda tersine dönsün ve ülkemizde yazılımla ilgili işlerin önemi, aldıkları yatırımlar hızlı bir şekilde artsın.

Ülkemiz ileri teknoloji geliri maalesef ki çok yüksek bir devlet değil. Başarılı mühendislerimizin, vizyoner girişimcilerimizin de atılımıyla pek çok alanda ilerleme sağlıyoruz ancak konu çoğu zaman bunlarla sınırlı olmuyor. Ülkenin gelir kaynakları ağırlıklı olarak farklı kategorilerde olduğu için yazılım mesleğinde kendini geliştiren insanlar ‘işsizlik’ gibi önemli bir sorunla karşılaşabiliyorlar.

Doğrusu onların bir avantajı var ki yazımızın konusu da aslında bu. Yazılım öğrenmek için dil önemli bir gereç, çoğu yazılımcı da temel iletişim seviyesinin üzerinde İngilizce biliyor elbette. Bu nedenle de işsizlikle karşılaştıklarında dünyanın herhangi bir yerinde yazılımla ilgili hizmet arayan birisine hizmet sunabiliyorlar. Bu gerçekten önemli bir avantaj ancak çok kullanıldığında başlıkta ele aldığımız sonuçla bizi baş başa bırakabiliyor.
 
Üst