Windows Mobile Nedir? Windows Mobile İşletim Sistemi ve Windows Mobile Telefonlar

webmaster

Üye
gem
Kullanici
Onaylı Üye
Adı
Soyadı
Doğum yılı
23 Şub 2022
10
6
3
23
TR
Ticaret Puanı: 0 / 0 / 0

Windows Mobile Nedir? Windows Mobile İşletim Sistemi ve Windows Mobile Telefonlar​

Windows Mobile, Microsoft’un mobil, cihazlarda tabletlerde ve PDA’larda kullanmak için geliştirdiği Windows, CE platform tabanlı işletim sistemidir. Windows Mobile tıklama yerine dokunma mantığını benimseyen işletim sistemidir. Dolayısıyla laptop, bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda kullanıma uygun değildir.

Windows Mobile İşletim Sistemi​

Windows Mobile işletim sistemi, Microsoft’un akıllı telefonlar, tabletler ve hatta eski nesil PDA’ların içerisinde kullanmak için tasarlamış olduğu işletim sistemidir. Windows CE platformunu temel olarak kullanan işletim sistemi ilk defa 2000 yılında yayınlanmıştır.
19 Nisan 2000’de Pocket PC, 2000 ürünüyle birlikte tanıtılan Windows Mobile uzunca bir süre geliştirilmiş ve ardından işletim sistemi daha gelişmiş bir sürüm olan Windows Phone’a çevrilmiştir. Bugün Windows Phone işletim sistemini kullanıyor olan cihazların hiç biri Windows Mobile ile uyumlu değildir ve Windows Mobile ile kullanılmamaktadır.

Windows Mobile Telefonlar​

Windows Mobile işletim sistemini kullanan telefonların artık hiçbiri sıfır olarak satışta değil desek çokta yanlış bir cümle kullanmış olmayız. İnsanların büyük bir kısmı Windows Mobile ile Windows Phone’u karıştırıyor ve çok eski bir zamanda kullanılan işletim sistemi Windows Mobile’ı şuanda Microsoft, ve Nokia cihazlarında kullanılan ürünler sanıyor. Oysa Windows Mobile ürünler Windows Phone’un aksine yıllar önce pazarda satıla sunulmuş ve geçerliliklerini yitirmiş olan cihazlardır.
 
  • Beğen
Reactions: Elbeate

Çevrimiçi üyeler

Hakkımızda

  • NETLiyo, Google, adsense, adwords, SEO hizmetleri, WEB domain, hosting, grafik tasarım, yazılım ve programlama, mobil, uygulamalar, sosyal medya, makale, wordpress, ödeme ve bozdurma İşlemleri, webmaster sorunları ve çözümleri, her konuda bilgi alabilir ve ürün/hizmet alışverişi yapabilirsiniz. Türkiye'nin en iyi güncel forum ve tartışma platformu.