Yazılım Teknolojileri Nelerdir? Mobil ve Web Geliştirme

Elbeate

Elbeate bir gün...
gemgemgemgemgem
Kullanıcı
Adı
C**
Soyadı
D*******
Doğum yılı
2***
23 Ocak 2022
134
50
350
NETLİYO

Yazılım Teknolojileri Nelerdir?​

Yazılım, bir donanım ile uyumlu çalışabilen kod bütünüdür; insanların düşündüğünün aksine siyah ekranda dönen yeşil sayılardan ibaret değildir. Pek çok yazılım dili vardır bu yazılım dilleri bir biri ile uyumlu çalışabilir. Örnek vermek gerekirse bir web sitesinde kullanıcının gördüğü ara yüz html, CSS ve Javascript kullanılarak hazırlanır. Bir oyunun oynadığınız zaman görselleri hareket ettiren şey yazılımdır.

Web Geliştirmede Kullanılan Bazı Yazılım Dilleri​

Web geliştirmede kullanılan diller bir web sitesini, yönetici panelini ve web alanında kullandığımız tüm her şeyi geliştirmek için kullanılır.

HTML​

HTML tüm web geliştirme dilleri ile iç içe kullanılabilir. Bir web sitesinde gördüğünüz başlık HTML dili ile yapılmıştır. En kolay öğrenilebilen dillerden biridir, tekrar bir başlık üzerinden örnek verelim, <h1>Bu Bir Başlıktır</h1> h1 etiketi olarak adlandırdığımız bu etiket en büyük başlık anlamına gelir h harfinin anlamı HEADİNG yani İngilizcedeki Başlık anlamına gelir.

CSS​

CSS web geliştirmede görsellik için kullanılır HTML etiketlerinden h1 yani başlığımızın rengini kırmızı yapmak istediğimizi varsayalım bunun için aynen şu kodları yazmanız gerekirdi;

h1{

color: red;

}

Bu kodları uyguladığınız zaman başlığınız kırmızı olur.

Mobil Geliştirmede Kullanılan Bazı Yazılım Dilleri​

Mobil geliştirme için kullanılan pek çok yazılım dili vardır, ancak bu yazıda size iOS ve Android için kullanılan birer adet yazılım dilinden bahsedeceğim.

Kotlin​

Kotlin Google tarafından geliştirilen ve 2019’un Mayıs ayında Android geliştirme için kullanılabileceğini duyurdu. Diğer mobil geliştirme dillerine göre daha sade ve net bir yapısı vardır.

Kotlin sadece Android için değil iOS ve birkaç tane daha platform için kullanılabilir. Java kodları ile birlikte iç içe yazılabilir. Kotlin’in diğer bir artısı da açık kaynak kodlu bir yazılım dili olmasıdır. Sade bir yapıya sahip olan kotlin yazılımcıların daha az kod yazmasını sağlayarak zamandan tasarruf ettirir.

Swift​

Apple tarafından geliştirilen bir dildir. Apple ekosistem modelini geliştirdiği dile de yansıtmayı başardı, bu yazılım dili sadece Apple ürünleri ve Apple uygulamalarında çalışan bir yazılım dilidir. Python’a göre 8 Objective-C’ye göre 2 kat daha hızlıdır. Apple bu yazılım dilini 2014 yılında WWDC konferansında tanıttı.
 
Üst